Wiadomości

Podczas kontroli nie posiadał prawa jazdy, ale i tak utraci uprawnienia

Data publikacji 28.07.2020

Złamał rażąco przepisy ruchu drogowego w terenie zabudowanym. Był nie tylko mandat. Są dalsze konsekwencje.

Inowrocławscy policjanci WRD zatrzymali w Rojewie do kontroli samochód marki BMW. Jadący nim 27-letni kierowca prowadził bowiem auto z prędkością 103 km/h w terenie zabudowanym.

W takich przypadkach patrol zatrzymuje prawo jazdy. Kierujący podał, że nie posiada przy sobie dokumentów. Taka informacja nie hamuje jednak policyjnych działań. Policjanci bowiem, informację o przebiegu i efektach kontroli kierują do starostwa, gdzie zostanie wydana decyzja o zatrzymaniu dokumentu uprawniającego do jazdy na 3 miesiące. Okres ten jednak zacznie faktycznie „biec” od dnia, kiedy to kierowca zda prawo jazdy, o czym został poinformowany. Także, „im wcześniej, tym lepiej”.  

Teraz ten kierowca przez trzy miesiące ma zakaz kierowania pojazdem. Jeśli do tego się nie zastosuje, okres zatrzymania dokumentu przedłuży się o kolejne 3 miesiące. W tym przypadku będzie mandat karny w kwocie 500 zł lub kara grzywny do 5000 zł, jeżeli sprawę będzie rozstrzygał sąd. Sąd również może postanowić o zakazie prowadzenia pojazdów nawet na 3 lata.

 

Autor: asp. szt. Izabella Drobniecka
Publikacja: asp. sztab. Izabella Drobniecka