Wiadomości

„Zagrożenia i prewencja, dbajmy o ochronę dóbr kultury i przeciwdziałajmy wandalizmowi” (Film)

Data publikacji 26.04.2017

Ochrona dziedzictwa narodowego, to jeden z głównych obszarów Rządowego Programu „Razem Bezpieczniej im. Władysława Stasiaka na lata 2016-2017”. Dlatego inowrocławscy policjanci przygotowali działania w ramach profilaktyki społecznej, ukierunkowane na młodzież pod nazwą „Zagrożenia i prewencja, dbajmy o ochronę dóbr kultury i przeciwdziałajmy wandalizmowi”.

Lekcja, otwierająca cykl spotkań profilaktycznych odbyła się wczoraj (25.04.17r.) nieprzypadkowo w Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu. Inicjatywa działań leżała po stronie policjantów z Komendy Powiatowej Policji w Inowrocławiu: asp. szt. Izabelli Drobnieckiej i asp. szt. Jacka Piątkowskiego. Dzięki współpracy z Panią Janiną Sikorską Dyrektor Muzeum oraz archeologiem Panem Marcinem Woźniakiem, odbyły się  w tym roku pierwsze zajęcia, w tym właśnie obszarze tematycznym. Wzięli w nich udział uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego w Inowrocławiu i ZSP nr 1 w Inowrocławiu wraz z nauczycielami.

Policjanci podczas spotkania przekazali młodzieży informacje na temat działań prowadzonych przez służby, zmierzających do przeciwdziałania niszczeniu i kradzieży zabytków. Przykładami był szereg przypadków nielegalnego poszukiwania w ziemi rzeczy, za pomocą różnych urządzeń, które na terenie kraju, a w tym, powiatu inowrocławskiego są bardzo częstym i szkodliwym zjawiskiem. Ostatnio w marcu patrol Policji z Inowrocławia interweniował po zgłoszeniu, że w jednej z miejscowości, jakieś osoby chodzą po polu bedącym stanowiskiem archeologicznym z wykrywaczami metali. Policjanci ustalili, że mężczyźni mieli przy sobie monety i elementy monet, które zostały zabezpieczone do dalszych badań. Postępowanie w tej sprawie trwa. Prezentację na temat postępowania ze znaleziskami, wszelką wymaganą dokumentacją na ten temat, konsekwencjami prawnymi i nie tylko, a także przykładami spraw z terenu Kujaw, zainteresował zebranych archeolog Pan Marcin Woźniak. To między innymi dzięki jego udziałowi, uczniowie włączyli się w ciekawą dyskusję na temat metod ochrony dóbr kultury i zapobiegania tego rodzaju przestępczości.

Celem spotkania było wykazanie, że poruszone zagadnienia są niebywale ważne z powodu niskiej świadomości ludzi, że to co znajdziemy w ziemi, a ma wartość historyczną, faktycznie nie należy do znalazcy. Wiele osób też bagatelizuje problem i sądzi, że jest bezkarna, a to duży błąd. Ponadto chcieliśmy wspólnie udowodnić, że dochodzi do grabieżczego działania ludzi z często bezpowrotną utratą np. znalezionych rzeczy. Młodzież musiała zatem usłyszeć, że za określone zachowania grożą konsekwencje karne. Sąd może zdecydować również, że przedmioty służące do poszukiwania "skarbów" mogą ulec przepadkowi.

Uczniowie mieli także okazję sami podsumować to, czego ciekawego dowiedzieli się tego dnia. Nie brakowało także zmagań intelektualnych. Drużyny poszczególnych klas wymyśliły i zaprezentowały hasła promujące działania profilaktyczne. Propozycje ZSP nr 1 w Inowrocławiu to:
„ Wykopaliska został archeologom, bo to ich specjalność”, czy „Nie oszukuj archeologów i policji, bo Państwo na tym traci”. Propozycje II LO w Inowrocławiu to: „Dbaj o swoją przeszłość, bo skarb ziemi, to przyszłość ludzi” oraz „ Nic nie jest wieczne, ale możesz uwiecznić przeszłość wraz z organami państwowymi”. Upominkami dla uczniów były polfinki oraz piórniki, które ufundowało Starostwo Powiatowe w Inowrocławiu.

W spotkaniu uczestniczyli także dwaj dzielnicowi st. asp. Piotr Szpadziński i asp. Bartosz Góra, bo aktywnie realizują program „Dzielnicowy bliżej nas”. Dlatego uczestnicy usłyszeli również o aplikacji Moja Komenda i zasadach oraz celowości działania Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Każdy uczeń, by pamiętać o wlasnym bezpieczeństwie, otrzymał także odblaskowe taśmy i kamizelki.

Policja składa serdeczne podziękowania na ręce Dyrektor Muzeum Pani Janinie Sikorskiej oraz  pracownikom, za pomoc w realizacji przedsięwzięcia oraz zapewnienie o jego kontynuacji.

 

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 29.26 MB)

Powrót na górę strony