Wiadomości

Na seminarium w inowrocławskim „Medyku” omawiane były sprawy bezpieczeństwa

Data publikacji 10.05.2017

Policjanci i strażak zostali zaproszeni do Medyczno-Społecznego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Inowrocławiu. Podczas przygotowanych wystąpień do młodzieży, poruszone zostały zagadnienia odpowiedzialności na drogach, rozpoznawania zagrożeń, w tym przeciwpożarowych.

Pełnoletni uczniowie „Medyka”, mieli okazję podyskutować z policjantami asp. szt. Jackiem Piątkowkim i asp. szt. Izabellą Drobniecką oraz strażakiem PSP w Inowrocławiu st.kpt. Ireneuszem Taraszką  podczas dzisiejszego (10.05) seminarium, które zorganizowała szkoła. Seminarium otworzyła dyrektor szkoły Pani Urszula Majewska. Było to spotkanie z cyklu „Porozmawiajmy o…”. Tym razem tematem dyskusji było ogólne bezpieczeństwo oraz w związku z nadchodzącymi wakacjami.

Wielu z uczniów to kierowcy, dlatego asp. szt. Izabella Drobniecka i asp. szt. Jacek Piątkowski przedstawili młodzieży pakiet informacji o: zagrożeniach w ruchu drogowym, przyczynach kolizji i wypadków, kierowaniu pojazdem po alkoholu i skutkach tego. Mundurowi zaprezentowali zdjęcia prawdziwych sytuacji na drogach. Opowiedzieli o tym, jak ważna jest świadomość i edukacja społeczeństwa, by reagować na to co dzieje się na drodze. Przekonywali, żeby powiadamiać Policję, gdy widzimy kierowcę, który wzbudza w nas podejrzenie, co do stanu trzeźwości. Policjanci zaprezentowali przyrządy do pomiaru stanu trzeźwości i omówili zasadność drogowych kontroli. Mundurowi wspomnieli także o Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa i zasadach nanoszenia na nią sygnałów przez mieszkańców.

St.kpt. Ireneusz Taraszka  omówił rodzaj działań, jakie podejmuje straż, gdy dochodzi do zdarzeń drogowych, ale nie tylko. Zaciekawił młodzież sytuacjami, do których może dojść w domach czy pomieszczeniach, a wynika z nich zagrożenie dla ludzi. Podzielił się z uczestnikami wiedzą o rodzajach przewożonych ładunków, bo od tego zależą metody, środki oraz rodzaje urządzeń stosowanych przez strażaków.

Uczestnicy mieli też okazję zobaczyć jak może widzieć i reagować osoba, która spożywała alkohol. To za sprawą alcogogli. Na koniec wszyscy otrzymali breloki z hasłem „STOP WYPADKOM DROGOWYM” i odblaskowe taśmy, które ufundowało Starostwo Powiatowe w Inowrocławiu.

Powrót na górę strony