Wystartowały wakacje ! - Wiadomości - KPP w Inowrocławiu

Wiadomości

Wystartowały wakacje !

Data publikacji 23.06.2017

Policjanci powiatu inowrocławskiego rozpoczęli działania mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa wypoczywającym dzieciom. Wakacje, to czas większego ruchu na drogach.

Dlatego przez okres letniego wypoczynku, policjanci WRD będą szczególnie zwracać uwagę na to, czy przestrzegane są przepisy ruchu drogowego. Wszystko po to, aby zapewnić podróżującym komfort jazdy oraz płynność ruchu na drogach i bezpieczeństwo. Szczególnie mundurowi będą zwracać uwagę na  ograniczenia prędkości, stosowanie pasów bezpieczeństwa i urządzeń do bezpiecznego przewożenia dzieci, będą sprawdzać stan trzeźwości kierujących, a także stan techniczny pojazdów. Będą również realizować działania kontrolno-pomiarowe, ukierunkowane w szczególności na kontrolę autokarów przewożących dzieci i młodzież.

Zanim jednak nasze dzieci pojedzie na zorganizowany wyjazd, pamiętajmy o dokładnym sprawdzeniu organizatora oraz przewoźnika. Dzięki e-usłudze oferowanej przez ITD „Bezpieczny autobus” można sprawdzić, czy autokar, którym dziecko będzie jechało na wakacje. Za pomocą strony https://bezpiecznyautobus.gov.pl  rodzice, opiekunowie oraz osoby zainteresowane mogą sprawdzić przed odjazdem autokaru podstawowe informacje o pojeździe tj. dane o badaniu technicznym, dane techniczne, informacje o polisie OC.

Pamiętajmy również o tym, że o pomoc w zweryfikowaniu stanu technicznego pojazdu mamy prawo poprosić policjantów, którzy skontrolują oni aktualny stan techniczny autobusu i przede wszystkim, sprawdzą czy kierowca jest trzeźwy. Dlatego organizator wypoczynku lub rodzice, mogą poprosić o kontrolę w każdej jednostce policji, najlepiej z wyprzedzeniem 1-2 dniowym.

Warto, więc pamiętać o kilku zasadach, których przestrzeganie pozwoli nam na bezpieczne dotarcie do miejsca wypoczynku i bezpieczny powrót.                                                                                              
        
Przed wyjazdem na wakacje sprawdźmy:
•    stan techniczny pojazdu (działanie świateł, sprawność układu hamulcowego i jezdnego),
•    wyposażenie auta (trójkąt, gaśnica),
•    potrzebne dokumenty (prawo jazdy, dowód rejestracyjny z aktualnym badaniem technicznym oraz ubezpieczenie OC).

Pamiętajmy:
•    dostosujmy prędkość jazdy do warunków atmosferycznych i drogowych, gdyż najczęstszą przyczyną wypadków jest nadmierna prędkość jazdy połączona z brawurą,
•   w czasie jazdy korzystajmy z pasów bezpieczeństwa - obowiązek stosowania pasów bezpieczeństwa dotyczy również pasażerów. Przepisy nakładają obowiązek przewożenia dzieci o wzroście poniżej 150 cm w foteliku bezpieczeństwa dla dziecka (homologowanym i dostosowanym do wieku i wagi dziecka). Zabrania się przewożenia dziecka umieszczonego w foteliku ochronnym, tyłem do kierunku jazdy na przednim siedzeniu, jeżeli pojazd jest wyposażony w aktywną poduszkę powietrzną pasażera,
•    nie kierować pojazdem pod wpływem alkoholu - środek ten, nawet w małych ilościach zaburza koncentrację oraz ocenę rzeczywistości i własnych zachowań, wydłuża czas reakcji na bodźce i ogranicza pole widzenia,
•   siadając za kierownicą samochodu pamiętajmy, aby nie wyruszać w drogę, gdy jest się zmęczonym lub niewyspanym. Taki stan osłabia refleks, zmniejsza zdolność koncentracji, a w skrajnych przypadkach może doprowadzić do zaśnięcia za kierownicą. Gdy pojawi się zmęczenie najlepiej zatrzymać się i zrobić koniecznie przerwę,

Wakacje to czas wzmożonego ruchu na naszych drogach - apelujemy do kierowców o rozsądek i rozwagę !!!
Podczas ubiegłorocznych wakacji na terenie kujawsko-pomorskiego doszło do 204 wypadków, w których zginęło 27 osób, a 227 zostało rannych. Policjanci zanotowali w tym czasie ponad 4 tys. stłuczek.


 
WAKACYJNE ZAKAZY W RUCHU DROGOWYM
Uprzejmie informujemy, że zgodnie z § 2 pkt 3 Rozporządzenia Ministra Transportu z dnia 31 lipca 2007 r. w sprawie okresowych ograniczeń oraz zakazu ruchu niektórych rodzajów pojazdów na drogach (tekst jednolity; Dz. U z 2013 r., poz. 839 z późn. zm.); „wprowadza się okresowe ograniczenie ruchu pojazdów, o których mowa w § 1 [zakaz ruchu pojazdów i zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczających 12 ton, z wyłączeniem autobusów], poprzez zakaz ich ruchu na drogach na obszarze całego kraju, w następujących terminach: w okresie od ostatniego piątku czerwca do ostatniej niedzieli przed rozpoczęciem zajęć dydaktyczno-wychowawczych w szkołach, z zastrzeżeniem pkt 1 lit. h [15 sierpnia – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny]:

Dni tygodnia    od godziny    do godziny
Piątek                   18:00             22:00
Sobota                  08:00             14:00
Niedziela              08:00             22:00

 

 

Publikacja: asp. sztab. Izabella Drobniecka