Wiadomości

Policyjna debata dla i z udziałem dyrektorów oraz szkolnych pedagogów (Film)

Data publikacji 05.10.2017

Nowo rozpoczęty rok szkolny, skłonił policjantów z Inowrocławia, do spotkania się z gronem osób zajmujących się edukacją dzieci i młodzieży. Debata z dyrektorami i pedagogami szkolnymi, dała możliwość wymiany informacji oraz doświadczeń, by sprawniej przeciwdziałać zagrożeniom i negatywnym sytuacjom, do których dochodzi w szkołach i w rodzinach.

Wczoraj (04.10) w Inowrocławiu w Młodzieżowym Domu Kultury przy ul. NMP, odbyła się debata z cyklu „Porozmawiajmy o bezpieczeństwie – możesz mieć na nie wpływ”. Zaproszenie Komendanta Powiatowego Policji w Inowrocławiu insp. Marcina Ratajczaka licznie przyjęli dyrektorzy, pedagodzy, nauczyciele szkół i innych placówek oświatowych powiatu inowrocławskiego. Debatę przygotowali asp. szt. Izabella Drobniecka, która była też moderatorem oraz st. sierż. Michał Parzyszek z inowrocławskiej Policji. W roli ekspertów debaty, prócz komendanta, wystąpili Kierownik Ośrodka Interwencji Kryzysowej przy Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Inowrocławiu Pani Alicja Szemczak i psycholog Pani Joanna Kuta, starsi wizytatorzy Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy Pani Beata Wasilewska i Pan Wojciech Gliwiński oraz Dyrektor MDK-u Pani Edyta Fydrych.

Tematy, które zostały omówione podczas debaty to: procedury postępowania w przypadkach pojawienia się sytuacji kryzysowych na terenie szkoły,problem przemocy i procedura „Niebieskiej Karty”, "Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa“, aplikacja „Moja Komenda“. Do debaty wprowadził wszystkich insp. Marcin Ratajczak. Omówił zasadność spotkania w takim właśnie gronie i przedstawił jak kształtuje się poziom bezpieczeństwa w zakresie zdarzeń, których sprawcami są osoby nieletnie. Następnie asp. szt. Izabella Drobniecka przedstawiła dane o przestępstwach i wykroczeniach, do których doszło w ubiegłym roku i obecnym na terenie placówek oświatowych. Najwięcej Policja odnotowała tam kradzieży i uszkodzeń mienia. Procedury, jakimi powinni kierować się pedagodzy w szkołach w sytuacjach, gdy na terenie placówki doszłoby do zdarzenia typu, uczeń:  po alkoholu, po zażyciu środków odurzających, jako sprawca demoralizacji i czynu karalnego, były równie istotnym zagadnieniem dla odbiorców. Policjanci prowadzący debatę, instruowali także zebranych jak korzystać z KMZB i jaki jest jej cel. Zachęcali, że w kontakcie szkół z dzielnicowymi pomocna będzie aplikacja „Moja Komenda”.

Następnie psycholog Pani Joanna Kuta omówiła sytuacje z jakimi spotykają się w Ośrodku Interwencji Kryzysowej, gdzie trafiają dzieci, z rożnymi problemami. To często przemoc w domu, szkole, problemy lękowe, które są skutkiem często niewydolności wychowawczej, czy wręcz zaniedbań o różnym podłożu. Przytoczyła też wiele przykładów i apelowała do uczestników o wrażliwość i czujność, by jak najszybciej wychwytywać podobne zachowania u dzieci. Daje to wówczas szansę na szybkie podjęcie działań pomocowych. Pani Alicja Szemczak zainteresowała wszystkich problematyką „Niebieskiej Karty” i zakresem pomocy, którą oferuje ośrodek. Przygotowane przez przedstawicielki ośrodka filmy, zawierające zdjęcia dzieci, które padły ofiarą przemocy, były ogromnie poruszające. Po ich emisji na sali zapanowała zupełna cisza.  Debata była okazją do dyskusji, by działać sprawniej na rzecz dzieci. Włączyli się w nią wizytatorzy, którzy podkreślili, że warto spotykać się i wspólnie „przerabiać” zakres procedur, z którymi przyjdzie się nam zmierzyć w czasie trwającego roku szkolnego.

Dzięki Ośrodkowi Interwencji Kryzysowej i Policji, adresaci debaty mieli okazję wyposażyć się w liczne pomocne materiały informacyjne, broszury, plakaty i foldery, dotyczące zagrożeń, z którymi może zetknąć się współczesny młody człowiek.

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 20.08 MB)

Powrót na górę strony