Wiadomości

Policjanci i klasa policyjna o dyskryminacji i pamięci ofiar totalitaryzmów

Data publikacji 31.10.2018

Funkcjonariusze wraz z uczniami klasy policyjnej inowrocławskiego ZSP nr 1 przygotowali dla uczniów SP im. Ewarysta Estkowskiego w Pakości prelekcję. Była ona poświęcona dyskryminacji i nietolerancji oraz zbrodni, do jakich może doprowadzić nawoływanie do przemocy wobec innych. Jako przykład takiej zbrodni przywołali oni Stanisława Dudka, przedwojennego komendanta Komisariatu Policji w Pakości.

Mł. asp. Anna Grecman oraz st. sierż. Michał Parzyszek omówili z uczniami VII klasy szkoły podstawowej oraz III klasy gimnazjum zachowania będące przyczyną dyskrymiacji. Wyjaśnili oni mechanizmy prowadzące do powstawania nieprawdziwych stereotypów i ich konsekwencji. Jako przykłady powołali oni, m.in. zbrodnicze systemy totalitarne nazistowskich Niemiec i komunistycznego Związku Sowieckiego.

Agata Piotrowska, Marcin Duch oraz Kacper Woźnica z klasy o profilu policyjnym Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Inowrocławiu przedstawili prezentację poświęconą postaci Stanisława Dudka. Był on przedwojennym komendantem pakoskiego Komisariatu Policji. Na skutek działań wojennych znalazł się on na ziemiach, które zajęła Armia Czerwona. Długo nie można było ustalić jego losów, ale ostatecznie okazało się, że został on zamordowany razem z innymi przedstawicielami polskiej inteligencji przez Sowietów w Ostaszkowie. Częścią prezentacji był materiał filmowy wywiadu jaki przeprowadzili prelegenci z synem Stanisława. Młodzież przedstawiła również rolę miejsc pamięci poświęconych zbrodniom komunistycznym i nazistowskim.

Spotkanie zostało zakończone przejściem do Komisariatu Policji w Pakości gdzie znajduje się tablica pamiątkowa poświęcona Dudkowi. Tam policjanci wraz z uczniami zapalili znicz jako oznakę pamięci i uznania dla życia, służby oraz śmierci Stanisława Dudka.

Powrót na górę strony